Model number: ST-799AHD-2P
The Standtop ST-799AHD-2P is designed for operators who require simultaneous monitoring of two critical angles without the complexity of a 4-channel system. Whether you need to monitor the rear-view and a side blind spot, or a police car interior and the road behind, this 2-split monitor delivers synchronized, high-definition visual data in a single, compact display.
| Category | Parameter |
|---|---|
| Screen Size | 7inch IPS AHD 1080p |
| Resolution | 1024*600*RGB |
| Video Format | AHD/CVBS Hybrid |
| TV System | PAL/NTSC |
| Power supply | DC 9-36V |
| Power Consumption | 7W |
| Screen ratio | 16:9 |
| Backlight luminance | LED, Luminance ,700cd/m²,1000cd/m² optional |
| Viewing angle | L/R 85/85 U/D 85/85 |
| Signal input | 2ch AHD 1080P /720P input, 2ch CVBS input, AHD/CVBS Hybrid |
| Trigger | 1 trigger, AV2 for reversing |
| Video recording function | Optional, Up to 256GB SD card |
| Video Mode | Full image,2 split image |
| OSD menu,Remote control | Yes |
| Connector | 4pin aviation |
| Operating Temperature | -30℃~70℃, RH 95% MAX |
Power cable- M12 waterproof 4pin aviation connector,double-shielded pure copper wire
Ideal for trucks, trailers, RVs, vans, agriculture machines, forklifts, and other commercial vehicles.

1 x 7" HD 1080P Rearview Monitor
1 x U-shaped mount /dash mount bracket
1 x Power Harness with 2 camera inputs
1 x Remote Control
1 x Screw Kit for installation
1 x Manual
FAQ:
✅Is it possible to change the menu language to the customer's country's language?
Yes, if our default menu language does not include the client's country's language, we can use a translated OSD Menu provided by the client and then incorporate it into our software.
✅Can we add our company's Logo for sart up picture?
Yes, you can provide us the 1024*600 resolution of your Logo.
✅We need a brighter screen, is that possible?
Yes, our standard screen brightness is 700 cd/m2, but a 1000cd/m2 screen is also possible, though that would increase the cost.
✅Can the power lead be combined into a DC female socket?
Yes, can do.if you also need our car cigarette lighter, that's fine too.
✅ Can be choose more different types of the install bracket?
Yes, we have others bracket, such dash mount, roof mount

Item number: ST-845RC-EX,Extreme-Duty 1080P Explosion-Proof Vehicle Camera – 304 Stainless Steel & IP69K Rated

Item number: ST-C28A

Model number: ST-RCSS-001,1080P AHD Camera + 11G Millimeter Wave Radar + Sound & Light Alarm

Item number: ST-C30D

Model number: ST-799WRS-4

Model number: ST-777AI-PRO

Model number: ST-1017WPM

Model Number: ST-900WCS