Item number: ST-722HD1-AI
Products Description:
Advanced 7-Inch HD 1080P Monitor AI Blind Spot Detection (BSD) System
When peopel or vehicle enters the set area around the vehicle while the vehicle is working,the AI camera can identify and present it on the monitor in real time, superimpose the personnel tracking and alarm identification frame, and send a real-time audio and video alarm to the driver to remind the driver to pay attention in time to avoid collision accidents.
Monitor: 7-Inch High Definition (1080P) Display
Intelligence: AI-Powered Deep Learning for Pedestrian/Vehicle Classification
Function: Real-Time Blind Spot Detection (BSD)
Customizable Alerts: Adjustable detection zones and early warning settings
Durability: Heavy-Duty, 12-32V Wide Voltage Input
| 7" HD 1080P Rearview Monitor | |
|---|---|
| Products Name | 7inch IPS HD 1080P Rearview Monitor |
| Video Format | AHD/CVBS Hybrid |
| Resolution | 1024*600*RGB |
| TV System | PAL/NTSC |
| Power supply | DC 12-32V |
| Power Consumption | 7W |
| Screen ratio | 16:9 |
| Backlight luminance | LED, Luminance 500 cd/m2 |
| Signal input | 2ch AHD 1080P /720P input, 2ch CVBS input, AHD/CVBS Hybrid |
| AV input | 3 AV Input |
| Trigger wires | 2 trigger wires |
| Connector | 4Pin aviation |
| Operating Temperature |
-30℃~70℃, RH 95% MAX |
| 1080P AI BSD Camera | |
| Image sensor | 1/2.9" CMOS |
| Effective Resolution | 1920*1080P |
| Viewing angle | 2.8mm lens 120 degrees |
| Detection distance | 0.2-10M |
| System | PAL/NTSC |
| Image | Mirror |
| Waterproof level | IP69K |
| 3D Noise reduction | Support |
| Connectors | 4PIN aviation |
| Power supply | 12V |
| Working temperature | -30℃ to 70℃ |


Suitable for Commercial fleets, trucks, vans, and HGVs

Item number: ST-845RC-EX,Extreme-Duty 1080P Explosion-Proof Vehicle Camera – 304 Stainless Steel & IP69K Rated

Item number: ST-C28A

Model number: ST-RCSS-001,1080P AHD Camera + 11G Millimeter Wave Radar + Sound & Light Alarm

Item number: ST-C31A

Item number: ST-C30D

Model number: ST-799WRS-4

Model number: ST-1017WPM

Model Number: ST-900WCS