Item number: ST-C05A-AI
Products Description:
When peopel or vehicle enters the set area around the vehicle while the vehicle is working,the AI camera can identify and present it on the monitor in real time, superimpose the personnel tracking and alarm identification frame,and send a real-time audio and video alarm to the driver to remind the driver to pay attention in time to avoid collision accidents.
AI Detection Technology – Real‑time pedestrian and vehicle recognition
Real-Time Alerts- Provides visual and audible alerts when a vehicle is detected in the blind spot
Full HD 1080P Resolution – Crisp video quality for accurate monitoring
Remote Control – Adjust detection zones, range, and alerts easily
IP69K Waterproof Rating – Built for all weather conditions
Durability: Heavy-Duty,Shockproof
| Category | Parameter |
|---|---|
| Image sensor | 1/2.9' CMOS |
| Effective Resolution | 1920*1080P |
| Viewing angle | 2.8mm lens, 120 degrees |
| Detection distance | 0.2-10M |
| Video format | AHD/CVBS/TVI adjustable |
| System | PAL/NTSC |
| Image | Mirror |
| Waterproof level | IP69K |
| 3D Noise reduction | Support |
| Connectors | 4PIN aviation |
| Power supply | 12V |
| Working temperature | -30℃ to 70℃ |
| Screen Size | 7-inch IPS Screen |
| Operating Frequency Range | 2400 ~ 2483.5 MHz |
| Transmit Power | 18 dBm |


Suitable for Commercial fleets, trucks, vans, and HGVs

Item number: ST-845RC-EX,Extreme-Duty 1080P Explosion-Proof Vehicle Camera – 304 Stainless Steel & IP69K Rated

Item number: ST-C28A

Model number: ST-RCSS-001,1080P AHD Camera + 11G Millimeter Wave Radar + Sound & Light Alarm

Item number: ST-C31A

Item number: ST-C30D

Model number: ST-799WRS-4

Model number: ST-1017WPM

Model Number: ST-900WCS